- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Juicernet by Mulligan Associates KUVINGS POWER BLENDER CB850 Kuvings CB850 Ultra-high-speed Commercial Blender
| Manufacturer | Juicernet by Mulligan Associates |
|---|---|
| Model Number | KUVINGS POWER BLENDER CB850 |
| Manufacturer Part # | KUVINGS POWER BLENDER CB850 |
| Height | 18.1" |
| Width | 9" |
| Depth | 9.5" |
| UL EPH | Yes |
| Made in USA | Yes |
| NSF | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Juicernet by Mulligan Associates, KUVINGS POWER BLENDER CB850, Kuvings CB850 ultra-high-speed commercial blender, 9"W x 9.5"D x 18.1"H, 48 oz capacity, soundproof cover with noise-reduction technology, heavy-duty motor and commercial-grade blade for continuous operation, “Quick Start” switch creates smooth, consistent blends in 18 seconds, UL EPH Classified to NSF/ANSI 8, Made In USA, 1 year limited warranty, free shipping to the 48 Contiguous USA
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
