Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Other .
- Authorized Other dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Other 1055-000044
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Kason 1055-000044 Kason 1055 000044 Hinge
| Manufacturer | Kason |
|---|---|
| Model Number | 1055-000044 |
| Manufacturer Part # | 1055-000044 |
| Height | 2" |
| Width | 6" |
| Depth | 14" |
| Weight | 3.23 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Kason 1055-000044 Material Bronze, Length 12 7/8" Overall, 327 Mm Overall, Width 3 3/8" Strap, 86 Mm Strap, Height 5 3/8" Base, 137 Mm Base, Plating Chrome-plated, Offset 1 1/8", 29 Mm

