Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Kason 1248-20 Kason 11248000020 Hinge Cam Lift Offset
| Manufacturer | Kason |
|---|---|
| Model Number | 1248-20 |
| Manufacturer Part # | 1248-20 |
| Height | 2.38" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 10.5" |
| Weight | 3.13 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Kason 1248-20 Reversible Spring Assisted Cam Lift Hinge, 10-1/8" Long Od. X 5-21/32" Wide., To Reverse Remove Cap And Push Out Cam Replace Cam, On Other Side Of Strap And Replace Cap., Strap Has A Hex Hole In It Which Accepts The Stem From The, Flange. Number "1245" Is Cast On Strap, Number "1248" Is, Cast On Flange., 1-1/4" Offset, Die Cast Zinc Polished Chrome Plated.

