- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading 16GA-ABST3048 Work Table 48"W X 30"D X 37"H 16/430 Stainless Steel Top
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | 16GA-ABST3048 |
| Manufacturer Part # | 16GA-ABST3048 |
| Top Gauge | 16 Gauge Top |
| Width (side - side) | 48" Wide (side - Side) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Splash Height | 2" Backsplash / Upturn |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Height | 38" |
| Width | 48" |
| Depth | 30" |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, 16GA-ABST3048, Work Table, 48"W x 30"D x 37"H, 16/430 stainless steel top, 2"H rear up-turn, turned down edges, reinforced with (3) hat channels, stainless steel undershelf & legs, adjustable bullet feet
