- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading BAR2DL Underbar Sink Two Compartment 37"W X 18-3/4"D X 33"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | BAR2DL |
| Manufacturer Part # | BAR2DL |
| Sink Compartments | (2) |
| Construction | Stainless Steel Top, Front, Ends & Legs |
| Splash | 3" |
| Depth (front - back) OA | 18" - 19" |
| Drainboards | Drainboard On Left |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Bowl Size | 10" X 14" Front-to-back |
| Width (side - side) OA | 37" - 42" |
| Bowl Depth (rim - drain) | 10" |
| Height | 33" |
| Width | 37" |
| Depth | 18.75" |
| Weight | 54.7 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, BAR2DL, Underbar Sink, two compartment, 37"W x 18-3/4"D x 33"H, 18/304 stainless steel construction, 10"W x 14" front-to-back x 10" deep compartments, 12-3/4" drainboard on left, 3"H backsplash, 4" OC splash mount faucet holes, stainless steel apron on front & sides, gussets, stainless steel legs & side crossbracing with stainless steel bullet feet, includes: (2) drain baskets & (1) 10" faucet, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
