- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading BSG2460 Work Table 60"W X 24"D X 38"H 18/430 Stainless Steel Top
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | BSG2460 |
| Manufacturer Part # | BSG2460 |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Width (side - side) | 60" Wide (side - Side) |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Splash Height | 2" Backsplash / Upturn |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Height | 38" |
| Width | 60" |
| Depth | 24" |
| Weight | 73.6 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, BSG2460, Work Table, 60"W x 24"D x 38"H, 18/430 stainless steel top, 2"H rear up-turn, turned down edges, reinforced with (2) hat channels, galvanized legs & adjustable undershelf, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
