- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading CDT62R Clean Dishtable Straight Design 62"W X 30"D
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | CDT62R |
| Manufacturer Part # | CDT62R |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Stainless Series | 300 Series |
| Direction | Left To Right |
| Width (side - side) OA | 61" - 72" |
| Stainless Gauge | 16 Gauge |
| Splash Height | 9"H Splash |
| Height | 42" |
| Width | 60" |
| Depth | 30" |
| Weight | 65 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, CDT62R, Clean Dishtable, straight design, 62"W x 30"D, 16/304 stainless steel top, 9"H backsplash, stainless steel legs & crossrails, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
