- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading CON32D Convenience/Deli Sink Three Compartment 54"W X 19-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | CON32D |
| Manufacturer Part # | CON32D |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Splash Height | 8-1/2" |
| Overall Length | 54" - 62" |
| Sink Depth (rim - drain) | 10" |
| Compartment Width (side - side) | 10" |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Compartment (front - back) | 14" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Height | 41" |
| Width | 54" |
| Depth | 19.5" |
| Weight | 54.9 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, CON32D, Convenience/Deli Sink, three compartment, 54"W x 19-1/2"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, (3) 10"W x 14" front-to-back x 10" deep compartments, 8-1/2"H backsplash, (2) 12" drainboards, 8" OC splash mount faucet holes, stainless steel bowl, body, legs & feet, includes 3-1/2" drain basket, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
