- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading DST3085 Dish Sorting Table 85"W X 30"D X 35"H 16/304 Stainless Steel Construction
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | DST3085 |
| Manufacturer Part # | DST3085 |
| Splash | Without Backsplash |
| Base Type | Open W/undershelves |
| Width (side - side) | 84" |
| Gauge | 16 Gauge |
| Stainless Type | 300 Series |
| Depth (front - back) | 30" |
| Height | 35" |
| Width | 85" |
| Depth | 30" |
| Weight | 120 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, DST3085, Dish Sorting Table, 85"W x 30"D x 35"H, 16/304 stainless steel construction, 18/304 stainless steel undershelf, 1/2" drain tube, stainless steel legs, cross bracing, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
