- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading DTS-3064L Soiled Dishtable Corner Design 59" Machine To Corner
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | DTS-3064L |
| Manufacturer Part # | DTS-3064L |
| Width (machine - corner) OA | 49" - 60" |
| Stainless Series | 300 Series |
| Shape | Corner |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Stainless Gauge | 16 Gauge |
| Splash Height | 10"H Splash |
| Width (end - corner) OA | 61" - 72" |
| Direction | Left To Right |
| Weight | 122 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, DTS-3064L, Soiled Dishtable, corner design, 59" machine to corner, 64" corner to end, 30" working depth, 16/304 stainless steel top, 10"H backsplash, 20" x 20" x 5" pre-rinse sink, single faucet hole, stainless steel legs & crossrails, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
