- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading ECS11824DL24 Economy Sink One Compartment 44-1/2"W X 29-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ECS11824DL24 |
| Manufacturer Part # | ECS11824DL24 |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Splash Height | 9" |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Overall Length | 40" - 53" |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Drainboards | With Left-hand Drainboard |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Height | 41" |
| Width | 44.5" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 67 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ECS11824DL24, Economy Sink, one compartment, 44-1/2"W x 29-1/2"D X 41"H, with 24" drainboard on left, 18/304 stainless steel construction, 18" x 24" x 14" deep compartment, 9"H backsplash, 8" O.C splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
