- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading ECS3DR Economy Sink Three Compartment 68-1/2"W X 25-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ECS3DR |
| Manufacturer Part # | ECS3DR |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Overall Length | 63" - 72" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Sink Depth (rim - drain) | 11" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Splash Height | 9" |
| Drainboards | With Right-hand Drainboard |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Height | 41" |
| Width | 68.5" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 79 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ECS3DR, Economy Sink, three compartment, 68-1/2"W x 25-1/2"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, (3) 16"W x 20" front-to-back x 11" deep compartments, 9"H backsplash, 18" right drainboard, 8" O.C splash mount faucet holes, stainless, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
