- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading FTS32D Sink Three Compartment 96"W X 25-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | FTS32D |
| Manufacturer Part # | FTS32D |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Sink Depth (rim - drain) | 11" |
| Overall Length | 85" - 96" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Splash Height | 9" |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Height | 41" |
| Width | 96" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 91.5 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, FTS32D, Sink, three compartment, 96"W x 25-1/2"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, 16"W x 20" front-to-back x 11" deep compartments, 9"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, (2) 24" drainboards, 1-1/2" diameter raised rolled edges on front & sides, 3-1/2" drains, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & adjustable feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.