- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading HBST3060 Work Table Open Base 60"W X 30"D X 38"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | HBST3060 |
| Manufacturer Part # | HBST3060 |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Type | Open With Side & Center Crossrails |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Splash Height | 2" Backsplash / Upturn |
| Width (side - side) | 60" Wide (side - Side) |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Height | 38" |
| Width | 60" |
| Depth | 30" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, HBST3060, Work Table, open base, 60"W x 30"D x 38"H, 18/430 stainless steel top, 2"H rear up-turn, turned down edges, reinfored with (3) hat channels, stainless steel legs & adjustable cross-bracing (H-Base), NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
