- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading MCS1 Sink One Compartment 18"W X 18-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | MCS1 |
| Manufacturer Part # | MCS1 |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Sink Depth (rim - drain) | 12" |
| Compartment (front - back) | 15" |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Overall Length | 12" - 23" |
| Compartment Width (side - side) | 15" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Splash Height | 11" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Height | 41" |
| Width | 18" |
| Depth | 18.5" |
| Weight | 91 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, MCS1, Sink, one compartment, 18"W x 18-1/2"D x 41"H, stainless steel construction, 15" x 15" x 12" deep compartment, 11"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & bullet feet, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.