- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading SC36 Pot Rack Ceiling Mount 36"W X 22"D
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | SC36 |
| Manufacturer Part # | SC36 |
| Width (side - side) | 25" - 36" |
| Bar Design | Triple |
| Hook Construction | Stainless Steel |
| Hook Design | Double |
| Rack Construction | Stainless Steel |
| Height | 12" |
| Width | 36" |
| Depth | 22" |
| Weight | 23 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, SC36, Pot Rack, ceiling mount, 36"W x 22"D, triple-bar design, 304 stainless steel construction, includes (4) 24" chains & (18) double-prong pot hooks, ETL, NSF
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
