- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading SDT92R Soiled Dishtable 92"W X 30"D 16/304 Stainless Steel Top
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | SDT92R |
| Manufacturer Part # | SDT92R |
| Splash Height | 9"H Splash |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Direction | Right To Left |
| Width (side - side) OA | 85" - 96" |
| Stainless Gauge | 16 Gauge |
| Stainless Series | 300 Series |
| Shape | Straight |
| Height | 42" |
| Width | 92" |
| Depth | 30" |
| Weight | 90 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, SDT92R, Soiled Dishtable, 92"W x 30"D, 16/304 stainless steel top, 9"H backsplash, 20" x 20" pre-rinse sink, single faucet hole, stainless steel legs & crossrails, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
