- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Klinger's Trading STB2448BL Work Table With Prep Sink Sink On Left 48"W X 24"D X 37"H Overall
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | STB2448BL |
| Manufacturer Part # | STB2448BL |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Edge Type | Countertop / Marine Edge |
| Sink Compartments | (1) Sink |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Bowl Size | 14"W X 16" Front-to-back |
| Table Depth (front - back) | 24" Deep (front-back) |
| Table Width (side - side) | 37" - 48" Wide (side - Side) |
| Splash Height | 2" Backsplash / Upturn |
| Height | 37" |
| Width | 48" |
| Depth | 24" |
| Weight | 62.39 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, STB2448BL, Work Table With Prep Sink, sink on left, 48"W x 24"D x 37"H overall, 18/304 stainless steel top with marine edge & 2" rear backsplash, 14"W x 16" front-to-back x 11" deep sink bowl with deck mounted faucet & drain basket, adjustable stainless steel undershelf, stainless steel legs & adjustable bullet feet, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
