Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
KNG 3790BLK Kng Face Masks Reusable Pk/5 Black/blue
| Fits with Manufacturer | KNG |
|---|---|
| Model Number | 3790BLK |
| Manufacturer Part # | 3790BLK |
| Height | 1" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Weight | 1 lb |
| Weight | 1 |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
KNG 3790BLK - The Enclosed Face Mask Is Made Of Double Layered 100%, Cotton Fabric., - This Product Is Not Intended, I) As A Surgical Mask To Provide Liquid Barrier, Protection, , Ii) For Use In A Clinical Setting Where The Infection, Risk Level Through Inhalation Exposure Is High, , Iii) For Antimicrobial Or Antiviral Protection Or Related, Uses Or Uses For Infection Prevention Or Reduction Or, Related Uses, , Iv) As A Respiratory Protective Device, Or, V) For High Risk Aerosol-generating Procedures., - The Product Has Not Been Fda Cleared Or Approved, - The Product Has Been Authorized By Fda Under An Emergency, Use Authorization (eua) For Use As Source Control By The
