FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Krowne CS-2424-2-LR-LF Royal Series 2-Compartment Commercial Sink With Left & Right Drainboards
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | CS-2424-2-LR-LF |
| Manufacturer Part # | CS-2424-2-LR-LF |
| Overall Length | 40" - 53" |
| Base Type | Legs |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Height | 46" |
| Width | 100" |
| Depth | 48" |
| Weight | 96 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, CS-2424-2-LR-LF, Royal Series 2-Compartment Commercial Sink with left & right drainboards, 96"W x 24"D x 43"H, (2) 24"x 24" deep bowls with 4.5" drains, 38" working height, 18 gauge 304 Series Stainless Steel construction, stainless steel legs with adjustable thermoplastic bullet feet
