Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Krowne KRS-24DP-10 Stadium Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit Built-in 10-circuit Cold Plate
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | KRS-24DP-10 |
| Manufacturer Part # | KRS-24DP-10 |
| Width (side - side) OA | 19" - 24" |
| Bin Depth | 15" Deep Ice Bin |
| Depth (front - back) OA | 28" - 31" |
| Cold Plate | (10) Circuit |
| Construction | Stainless Steel & Galvanized |
| Splash | 6" |
| Height | 37" |
| Width | 24" |
| Depth | 29" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, KRS-24DP-10, Stadium Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit, built-in 10-circuit cold plate, 24"W x 19"D, 97-lbs ice capacity, 15" deep stainless steel bin liner, 3/4" x 3-1/2” Soda Line cut out in backsplash, 1/2" drain, stainless steel top, front & sides, galvanized steel back & bottom, stainless steel legs with adjustable thermoplastic bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
