- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Lainox NAEV072R Naboo® Reloaded Combi Oven Electric Direct Steam
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | NAEV072R |
| Manufacturer Part # | NAEV072R |
| Control Type | Programmable Controls |
| Steam Type | Boilerless |
| Type | Large Model Requires Stand |
| Height | 32.3" |
| Width | 46.1" |
| Depth | 35.2" |
| Weight | 397.8 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| IPX5 | Yes |
| WRAS | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, NAEV072R, Naboo® Reloaded Combi Oven, electric, direct steam, (7) 18" x 26" full size sheet or (14) 12" x 20" full size hotel pan capacity, interactive programmable controls with LCD touch screen & recipe creation, multiple cooking modes including MultiLevel & JIT modes, safety thermostat, (6) speed auto-reversible fan, multi-point core temperature probe, Wi-Fi connection, USB port, automatic cleaning system, built-in retractable hand shower, stainless steel construction, 19.0kW, 208v/60/3-ph, CE, cETLus, ETL-Sanitation, IPX5, EMC, DVGW, EAC, KGS, WRAS, LR, USPH approved
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
WRAS
Approved by the UK’s Water Regulations Advisory Scheme (WRAS), this item is safe for use with potable water and complies with water safety standards.
IPX5
This product is IPX5 rated, making it resistant to low-pressure water jets from all directions.