- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Lainox NAGB171R Naboo® Reloaded Combi Oven Gas Double-stacked
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | NAGB171R |
| Manufacturer Part # | NAGB171R |
| Type | Double Stacked |
| Control Type | Programmable Controls |
| Steam Type | Boiler |
| Height | 75.79" |
| Width | 36.61" |
| Depth | 32.48" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| IPX5 | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, NAGB171R, Naboo® Reloaded Combi Oven, gas, double-stacked, boiler, (7) 12" x 20" full size hotel pan capacity (top oven) & (10) 12" x 20" full size hotel pan capacity (bottom oven), interactive programmable controls with LCD touch screens & recipe creation, multiple cooking modes including MultiLevel & JIT modes, safety thermostat, (6) speed auto-reversible fan, multi-point core temperature probe, Wi-Fi connection, USB port, de-scaling system, automatic cleaning system with built-in tank & detergent dispensing, built-in retractable hand shower, stainless steel construction, 146,652 BTU, 1.5kW, 120v/60/1-ph, cETLus, ETL-Sanitation, IPX5, USPH approved
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
IPX5
This product is IPX5 rated, making it resistant to low-pressure water jets from all directions.