FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Lainox ZO122LBA-R290 Zoom Blast Chiller Capacity (12) 18" X 26" Sheet Pans Or (12) GN 2/1 Or (24) GN 1/1
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | ZO122LBA-R290 |
| Manufacturer Part # | ZO122LBA-R290 |
| Height | 71.3" |
| Width | 54.33" |
| Depth | 39.4" |
| Weight | 606.38 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, ZO122LBA-R290, Zoom Blast Chiller, capacity (12) 18" x 26" sheet pans or (12) GN 2/1 or (24) GN 1/1, digital controls with 2.8” graphic color display, R290 Hydrocarbon refrigerant, 208-230v/60/3-ph, 12.6 amps, cETLus, ETL-Sanitation, Included Standard Equipment :, - Removable guide supports in AISI 304 18/10 stainless steel, - Removable “Z” guides made of AISI 304 stainless steel, to accommodate GN 1/1 pans, - Heated core probe, with 1 measuring point
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
