Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Lakeside 738 Machine Stand Stationary 25-1/4"W X 33-1/4"D X 29-3/16"H
| Manufacturer | Lakeside Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | 738 |
| Manufacturer Part # | 738 |
| Width (side - side) | 24" - 29" Wide |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Utensil tree | Without Utensil Tree |
| Depth (front - back) | 33" Deep |
| Height | 29" High |
| Base Type | Undershelf |
| Height | 29" |
| Width | 25" |
| Depth | 33" |
| Weight | 61 lbs |
| Made in USA | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lakeside Manufacturing, 738, Machine Stand, stationary, 25-1/4"W x 33-1/4"D x 29-3/16"H, 18-gauge stainless steel top & undershelf, fully welded stainless steel construction, adjustable feet, NSF, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.