$274.36
$556.72
Compare Price
You save
$282.36
(51%)
Unit price
/
Unavailable
Delivery to:
Estimated Shipping Time
Why you’ll love it
KitchenRestock.com is your trusted source for Lang aftermarket .
- Engineered to match existing Lang units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Lang 11160-16
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Lang 11160-16 Quartz Element 240v 1200w 19 1/2"
Item:
#1139973
25+ bought in past months
Technical details
| Fits with Manufacturer | Lang |
|---|---|
| Model Number | 11160-16 |
| Manufacturer Part # | 11160-16 |
| Height | 2" |
| Width | 2" |
| Depth | 23" |
| Weight | 2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
Lang 11160-16 Quartz Element 240v 1200w 19 1/2"
$274.36
$556.72
You save
$282.36
(51%)
Unit price
/
Unavailable
About this item
Product Details
Product Details
Lang 11160-16 240v 1200w Quartz 1ph 19-1/2" 5.5" Wire Leads, Lang Broiler/cheesemelter Mm24 Mm48

