- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Marco Beverage Systems 1000660 Ecoboiler T5 Water Boiler Countertop Faucet Tap
| Manufacturer | Marco Beverage Systems (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | 1000660 |
| Manufacturer Part # | 1000660 |
| Type | Plumbed Automatic Fill |
| Controls | Digital Controls |
| Height | 18.3" |
| Width | 8.2" |
| Depth | 20.2" |
| Weight | 22 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Marco Beverage Systems (Middleby), 1000660, Ecoboiler T5 Water Boiler, countertop, faucet tap, 1.3 gallon immediate draw off, 7.3 gallons or 156 cups per hour output, 7.2" tap to tray clearance, stainless steel tank, 230v, 2.8kW, NEMA L6-20P, UL EPH Classified, cULus
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
UL EPH Approved
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
