- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Marco Beverage Systems 1000754US Ecosmart UC45 Water Boiler Under-counter 11.8 Gallon Immediate Draw Off
| Manufacturer | Marco Beverage Systems (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | 1000754US |
| Manufacturer Part # | 1000754US |
| Controls | Digital Controls |
| Type | Plumbed Automatic Fill |
| Height | 26.2" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 19.4" |
| Weight | 49 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Marco Beverage Systems (Middleby), 1000754US, Ecosmart UC45 Water Boiler, under-counter, 11.8 gallon immediate draw off, 14.7 gallons or (311) cups per hour output, LCD screen, live temperature readout, programmable push button operation, portion dispense option, attaches to up to (3) single or dual fonts, 230v, 5.6kW, NEMA L6-30P, UL EPH Classified, cULus
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
