- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Marco Beverage Systems 1000811L Uber Font (2) Button Low Profile
| Manufacturer | Marco Beverage Systems (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | 1000811L |
| Manufacturer Part # | 1000811L |
| Spout / Nozzle Type | Tower With 1 Faucet |
| Valve Type | Push Button |
| Height | 10.7" |
| Width | 9.8" |
| Depth | 18.5" |
| Weight | 17.6 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Marco Beverage Systems (Middleby), 1000811L, Uber Font, (2) button, low profile, 6-4/5" tap to counter clearance, (2) hose, for use with two boilers to dispense two separate temperatures, counter cutouts required, NSF/ANSI 4, UL EPH Classified, cULus
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
