- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Marco Beverage Systems 1000832 SP9 Single Head Coffee Brewer Black With Under-counter Boiler
| Manufacturer | Marco Beverage Systems (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | 1000832 |
| Manufacturer Part # | 1000832 |
| Style | Single |
| Height | 22.2" |
| Width | 6" |
| Depth | 15.5" |
| Weight | 38.9 lbs |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Marco Beverage Systems (Middleby), 1000832, SP9 Single Head Coffee Brewer, black, with under-counter boiler, 5-7/10"W x 7-1/2"D x 16-1/2"H (head), 6"W x 15-1/2"D x 21-1/5"H (boiler), single-serve, 1 gallon immediate draw off, (25) cups per hour output, analog interface, preset brewing time (1 - 5 minutes), preset volume (150 to 750 ml), 8-4/5" tap to tray clearance, 230v, 2.4kW, cord, NEMA L6-20P, UL EPH Classified, cULus (counter cutouts required)
Certifications
UL EPH Approved
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
