FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Marco Beverage Systems 1000870US (QUICK SHIP) MIX PB3 Water Boiler Countertop Push Button
| Manufacturer | Marco Beverage Systems (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | 1000870US |
| Manufacturer Part # | 1000870US |
| Type | Plumbed Automatic Fill |
| Controls | Digital Controls |
| Capacity | 7 Gal |
| Height | 16.5" |
| Width | 8.2" |
| Depth | 17" |
| Weight | 25 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Marco Beverage Systems (Middleby), 1000870US, (QUICK SHIP) MIX PB3 Water Boiler, countertop, push button, multi-temp, autofill, 0.8 gallon immediate draw off, 7.3 gallons or (156) cups per hour output, programmable temperature & portion dispenses, 5" tap to counter clearance, vacuum insulated tank, removable drip tray, 230v, 2.8kW, cord, NEMA L6-20P, NSF/ANSI 4, UL EPH Classified, cULus (Ships within 2 days)
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
