FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Marc Refrigeration MHD-8 Heated Display Case 96''W (2) Display Decks
| Manufacturer | Marc Refrigeration |
|---|---|
| Model Number | MHD-8 |
| Manufacturer Part # | MHD-8 |
| Width (side - side) | 91" - 96" |
| Service Type | Full Service/self-service |
| Front | Straight Glass |
| Intermediate Shelves | 2 |
| Height | 52" |
| Width | 96" |
| Depth | 36" |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Marc Refrigeration, MHD-8, Heated Display Case, 96''W, (2) display decks, self-service lower shelf customer-facing grab-and-go section, full service upper shelf with shielded display area, (7) hot wells, rear dual cutting boards & sliding doors, LED lighting, quartz heating elements, adjustable digital temperature controls, UL, NSF
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
