Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Merco MCG2727NNB CrispyMax® Crisp & Ready Serving Station Countertop With Accessory Mounting Shoulder Bolts
| Manufacturer | Merco |
|---|---|
| Model Number | MCG2727NNB |
| Manufacturer Part # | MCG2727NNB |
| Height | 7.8" |
| Width | 27" |
| Depth | 28.8" |
| Weight | 80 lbs |
| 6-20P | Yes |
| cULus | Yes |
| Made in USA | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Merco, MCG2727NNB, CrispyMax® Crisp & Ready Serving Station, countertop with accessory mounting shoulder bolts, triple lane, heated Therma-Lock™ convective airflow, on/off switch, LED indicator, removable food tray & crumb tray, includes (2) dividers, stainless steel construction, NEMA 6-20P Plug, cULus, UL EPH Classified, Made in USA
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
6-20P
This unit is equipped with a NEMA 6-20P plug.