Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Merco MHS22SAB1N MercoMax™ Heated Holding Cabinet Electric Countertop
| Manufacturer | Merco |
|---|---|
| Model Number | MHS22SAB1N |
| Manufacturer Part # | MHS22SAB1N |
| Height | 13" |
| Width | 20" |
| Depth | 17" |
| 5-15P | Yes |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Merco, MHS22SAB1N, MercoMax™ Heated Holding Cabinet, electric, countertop, (1) 2.5" tall upper shelf and (1) 4" tall lower shelf, (2) trays per shelf capacity (trays not included), DuoHeat technology with heated convective airflow, digital controls, flush mount timer bars, USB, stainless steel construction, 1330 watts, 11.1 amps, 120v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.