Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Merco MMC340FFAW MercoView™ Heated Merchandising Display Cabinet Floor Standing
| Manufacturer | Merco |
|---|---|
| Model Number | MMC340FFAW |
| Manufacturer Part # | MMC340FFAW |
| Height | 58.8" |
| Width | 39.6" |
| Depth | 33.3" |
| Weight | 560 lbs |
| 6-30P | Yes |
| cULus | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Merco, MMC340FFAW, MercoView™ heated merchandising display cabinet, floor standing, front loading, three shelf wide (58.8"Hx39.6"Wx33.3"D), Therma-Lock™ convective airflow, individually LED lit shelves, stainless steel construction, 4200 watts, 208v/60/1-ph NEMA 6-30P Plug, cULus, UL
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
6-30P
This unit is equipped with a NEMA 6-30P plug.