Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Metro SEC55C-SL-2EZ Metro Super Erecta Stationary Security Shelving Unit With SlideSecure Sliding Door And 2 Intermediate EZ-Add Shelves
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | SEC55C-SL-2EZ |
| Manufacturer Part # | SEC55C-SL-2EZ |
| Construction | Wire |
| Intermediate Shelves | 2 Shelves |
| Type | Stationary |
| Width (side - side) | 48" |
| Finish | Chrome Finish |
| Depth (front - back) | 24" |
| Height | 67" |
| Height | 67" |
| Width | 48" |
| Depth | 24" |
| Weight | 259 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, SEC55C-SL-2EZ, Metro Super Erecta Stationary Security Shelving Unit with SlideSecure Sliding Door and 2 intermediate EZ-Add Shelves, Chrome, 28.5" x 50.5" x 66.8125"
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.