Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Metro SEC55VK4-2SE Super Erecta® Security Unit Mobile Metroseal 3™ Gray Epoxy-coated Corrosion-resistant Finish With Microban® Antimicrobial Protection
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | SEC55VK4-2SE |
| Manufacturer Part # | SEC55VK4-2SE |
| Finish | Epoxy Coated, Gray |
| Width (side - side) | 52" |
| Intermediate Shelves | 2 Shelves |
| Depth (front - back) | 27" |
| Height | 67" |
| Construction | Wire |
| Type | Mobile |
| Height | 67.94" |
| Width | 52.75" |
| Depth | 27.25" |
| Weight | 203.8 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, SEC55VK4-2SE, Super Erecta® Security Unit, mobile, Metroseal 3™ gray epoxy-coated corrosion-resistant finish with Microban® antimicrobial protection, 52-3/4"W x 27-1/4"D x 68-1/2"H, (2) intermediate shelves, (2) 5PC & (2) 5PCB casters, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.