Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Metro SWD18S SmartWall Life Shelf Support Double (intermediate) For 18" Deep Shelf
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | SWD18S |
| Manufacturer Part # | SWD18S |
| Shelving Accessory Type | Utility Shelves |
| Height | 8.81" |
| Depth | 20.56" |
| Weight | 22 lbs |
| UPC | 0-41105-03954-0 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, SWD18S, SmartWall Life Shelf Support, double (intermediate), for 18" deep shelf, type 304 stainless steel, actual dimensions (DxWxH 20-9/16" x 1-1/2" x 8-3/16"), compatible with Super Erecta® wire & solid shelves & MetroMax 4 shelves, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
