FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Middleby Marshall PS520G-CO Countertop Conveyor Oven Gas Cavity Only To Replace Existing PS520 In A Stack
| Manufacturer | Middleby Marshall |
|---|---|
| Model Number | PS520G-CO |
| Manufacturer Part # | PS520G-CO |
| Deck Qty | Single Deck |
| Oven Width | 31" - 48" |
| Type | Floor Model |
| Height | 28" |
| Width | 45" |
| Depth | 40" |
| Weight | 410 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Middleby Marshall, PS520G-CO, Countertop conveyor oven, gas, cavity only - To replace existing PS520 in a stack, 20" long cooking chamber, 18" wide standard belt, discrete digital temperture and speed controllers, controllable bake/time conveyor speed, 30 seconds to 12 1/2 minutes time range, 200°-600°F operating temperature range, reversible conveyor direction, left to right feed, single-speed blower motors, includes: 4" legs, cord & plug (6 ft. nominal, NEMA L6-20), gas hose, 12" extension, stainless steel front, sides, top and interior, cETLus, ETL-Sanitation, CE (120 V, 50/60 Hz, 1-ph, 15 Amps, 40,000 BTUs per oven)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
