FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Middleby Marshall X20G-2 Countertop Conveyor Oven Gas Fired Double Deck
| Manufacturer | Middleby Marshall |
|---|---|
| Model Number | X20G-2 |
| Manufacturer Part # | X20G-2 |
| Type | Countertop |
| Conveyor Qty (per deck) | 1 |
| Deck Qty | Double Deck |
| Height | 27" |
| Width | 55" |
| Depth | 48" |
| Weight | 671 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Middleby Marshall, X20G-2, Countertop conveyor oven, gas fired, double deck, 20" long cooking chamber, 20" wide standard single belt, touch screen controller, controllable bake/time conveyor speed, 30 seconds to 14 minutes time range, 0°-600°F operating temperature range, reversible conveyor direction, patent pending compact gas heat system, mono finger design, variable-speed High h recirculating impingement airflow system, variable-speed blower motor. Includes:4" legs, cord & plug (6 ft. nominal), gas hoses, cool to touch covers and panels, 6" Extension Trays, 40,000 BTU/oven, 208-240v/ 50/60Hz /1-ph, 20 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.