- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Migali Industries C-HCT36-S Competitor Series® Heated Display Case Countertop 33.5"W 4.8 Cu. Ft.
| Manufacturer | Migali Industries |
|---|---|
| Model Number | C-HCT36-S |
| Manufacturer Part # | C-HCT36-S |
| Service Type | Full Service |
| Front | Straight Glass |
| Intermediate Shelves | 3 |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Width (side - side) | 31" - 36" |
| Height | 27.3" |
| Width | 33.5" |
| Depth | 19" |
| Weight | 94.7 lbs |
| UPC | 00819296022500 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Migali Industries, C-HCT36-S, Competitor Series® Heated Display Case Countertop, 33.5"W, 4.8 cu. ft., dial temperature controller with mechanical temperature read-out, LED interior lighting, stainless steel interior & exterior front, glass covered black sides, front, sides & top glass, sliding glass doors, (3) gray epoxy-plated shelves, pre-installed feet, removable water pan, R290 Hydrocarbon refrigerant, 12.6 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, Migali® Protection Plan: 2 Year Parts & Labor Warranty, 5 Year Compressor Warranty
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.

