Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Migali Industries EVO-U35-ULTA Cascade Ultra Low Freezer Under Counter 1.8 Cu. Ft. Capacity
| Manufacturer | Migali Industries |
|---|---|
| Model Number | EVO-U35-ULTA |
| Manufacturer Part # | EVO-U35-ULTA |
| Interior Finish | All Stainless Steel |
| Door Style | Full Hinged Door |
| Door Type | Solid Door(s) |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Exterior Finish | All Stainless Steel |
| Capacity | 1 - 3 Cu. Ft. |
| Height | 32.28" |
| Width | 41.97" |
| Depth | 29.21" |
| Weight | 385.81 lbs |
| UL Certified | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Migali Industries, EVO-U35-ULTA, Cascade Ultra Low Freezer, under counter, 1.8 cu. ft. capacity, single solid door, -40°C to -86°, audible & visual alarm system, locking door, USB data logging, (1) stainless steel shelf, 2 variable speed compressors & hydrocarbon, digital microprocessor & monitoring system, (4) casters, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, UL
