Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Migali Industries EVOX-2RG-LB Medical-Grade Refrigerator 44.9 Cu. Ft. Capacity Two Glass Door
| Manufacturer | Migali Industries |
|---|---|
| Model Number | EVOX-2RG-LB |
| Manufacturer Part # | EVOX-2RG-LB |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Door Type | Glass (display) Door(s) |
| Door Style | Full Hinged Door |
| Interior Finish | All White Interior |
| Capacity | 38 - 53 Cu. Ft. |
| Height | 80.13" |
| Width | 55" |
| Depth | 35.19" |
| Weight | 532 lbs |
| cETLus | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Migali Industries, EVOX-2RG-LB, Medical-Grade Refrigerator, 44.9 cu. ft. capacity, two glass door, high performance, LCD screen, touch keypad, (12) powder coated shelves, 4 caster (2 locking, 2 non-locking), 304 series stainless steel exterior, white powder coated aluminium interior, glycol & probe included, R-134a refrigerant, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cETLus, ADA Compliant, Made in USA, 2 Year Parts Warranty, 1 year Labor Warranty, 7 Year Compressor Warranty
Certifications
ADA Certified
The item has been evaluated by the Department of Justice for compliance with the Americans with Disabilities Act. The item was found to be compliant with ADA Standards for Accessible Design.
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
