Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
MirOil USA HOD0640-79060 Oil Filter Machine With Hand Operated Hot Oil Pump Also Use As Discard Trolley With #D900B EZ Flow Reusable Filter/fryers With Drain Valves Included
| Manufacturer | Miroil |
|---|---|
| Model Number | HOD0640-79060 |
| Manufacturer Part # | HOD0640-79060 |
| Construction | Steel Tank |
| Design | Low Profile |
| Oil flow type | With One Way Pump And Hose |
| Height | 43" |
| Width | 24.5" |
| Depth | 16" |
| Weight | 66 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Miroil, HOD0640-79060, Oil Filter Machine, with hand operated hot oil pump, also use as Discard Trolley with #D900B EZ Flow reusable filter/fryers with drain valves included, oil capacity to 70 lb., high mobility on 8" wheels, low profile clad steel basin, silicone jacketed teflon hose
