- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
MirOil USA HOD1050 Oil Filter Machine With Hand Operated Hot Oil Pump Also Use As Discard Trolley With #FM1812B EZ Flow Reusable Filter/fryers With Drain Valves Included
| Manufacturer | Miroil |
|---|---|
| Model Number | HOD1050 |
| Manufacturer Part # | HOD1050 |
| Design | Hand Operated |
| Oil flow type | With One Way Pump And Hose |
| Construction | Steel Tank |
| Height | 43" |
| Width | 32" |
| Depth | 16" |
| Weight | 73 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Miroil, HOD1050, Oil Filter Machine, with hand operated hot oil pump, also use as Discard Trolley with #FM1812B EZ Flow reusable filter/fryers with drain valves included, oil capacity 105 lb., high mobility on 8" wheels, low profile clad steel basin, silicone jacketed teflon hose