- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
MirOil USA HOS0640 Oil Filter Machine/Discard Trolley With Hand Operated Hot Oil Pump
| Manufacturer | Miroil |
|---|---|
| Model Number | HOS0640 |
| Manufacturer Part # | HOS0640 |
| Construction | Steel Tank |
| Oil flow type | With Two Way Pump And Hose |
| Design | Hand Operated |
| Height | 43" |
| Width | 24.5" |
| Depth | 11.5" |
| Weight | 68 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Miroil, HOS0640, Oil Filter Machine/Discard Trolley, with hand operated hot oil pump, 2 way pump for counter top fryers with lift out fry pans, oil capacity 70 lb., high mobility/8" wheels, clad steel basin, silicone jacketed teflon hose, includes #PUM11B EZ Flow reusable pump out filter