Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
NBR Equipment PR-WS48 Pot Rack Bar 48"L X2" 304 Stainless Steel
| Manufacturer | NBR Equipment |
|---|---|
| Model Number | PR-WS48 |
| Manufacturer Part # | PR-WS48 |
| Bar Design | Single |
| Width (side - side) | 37" - 48" |
| Hook Design | Double |
| Rack Construction | Stainless Steel |
| Hook Construction | Stainless Steel |
| Height | 2" |
| Width | 48" |
| Depth | 2" |
| Weight | 6.7 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
NBR Equipment, PR-WS48, Pot Rack Bar, 48"L x2", 304 stainless steel, (8) stainless steel double prong hooks, need (2) to assemble on WS-1296, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
