FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
NBR Equipment TS4-3630-X Premium Work Table 36"W X 30"D X 35-1/4"H Overall Size
| Manufacturer | NBR Equipment |
|---|---|
| Model Number | TS4-3630-X |
| Manufacturer Part # | TS4-3630-X |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Table Edge Type | Square / Flat Edge |
| Top Gauge | 14 Gauge Top |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Width (side - side) | 36" Wide (side - Side) |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Height | 35.25" |
| Width | 36" |
| Depth | 30" |
| Weight | 51 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
NBR Equipment, TS4-3630-X, Premium Work Table, 36"W x 30"D x 35-1/4"H overall size, 14/304 stainless steel flat top, straight turndown on all sides, (4) stainless steel legs, side & rear cross bracing, & adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
