FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Nuova Simonelli BLACK EAGLE MAVERICK 2GR VOLUMETRIC MMAVERAVT3020074 Victoria Arduino Black Eagle Maverick Espresso Machine
| Manufacturer | Nuova Simonelli |
|---|---|
| Model Number | BLACK EAGLE MAVERICK 2GR VOLUMETRIC |
| Manufacturer Part # | BLACK EAGLE MAVERICK 2GR VOLUMETRIC |
| Group Head(s) | 2 Group |
| Height | 17" |
| Width | 32" |
| Depth | 30" |
| UL | Yes |
| CSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Nuova Simonelli, BLACK EAGLE MAVERICK 2GR VOLUMETRIC, MMAVERAVT3020074 Victoria Arduino Black Eagle Maverick Espresso Machine, automatic, with volumetric dosing, 2-group, 8 liter steam boiler, touch screen display, raised group heads, cool touch wand, PureBew Technology, stainless steel body, 6.9kW, 220v/60-1-ph, NEMA L6-30 Twist, UL, CSAus
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
CSAus
Certified by the Canadian Standards Association (CSA), this product complies with applicable safety standards for use in Canada and the U.S.