FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Nuova Simonelli EAGLE TEMPO DIGIT 2GR MVAWERAVDG020104 Eagle Tempo Digit Espresso Machine
| Manufacturer | Nuova Simonelli |
|---|---|
| Model Number | EAGLE TEMPO DIGIT 2GR |
| Manufacturer Part # | EAGLE TEMPO DIGIT 2GR |
| Operation | Automatic |
| Group Head(s) | 2 Group |
| Height | 17" |
| Width | 33" |
| Depth | 26" |
| UL | Yes |
| CSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Nuova Simonelli, EAGLE TEMPO DIGIT 2GR, MVAWERAVDG020104 Eagle Tempo Digit Espresso Machine, 2-group, automatic with volumetric dosing, 14 liter boiler, touchscreen display, (2) steam wands (Cool Touch), T.E.R.S. (Thermal Energy Recovery system), 4.9kW, 220v/60/1-ph, 30.0 amps, NEMA L6-30P, UL, CSAus
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
CSAus
Certified by the Canadian Standards Association (CSA), this product complies with applicable safety standards for use in Canada and the U.S.